[wordpress_file_upload]

Czarownica – osoba, w wierzeniach ludowych, kobieta zajmująca się czarna magia, kojarzona z silami nieczystymi – często z szatanem. W folklorze pojawiają się także dobre czarownice, które zajmują się biała magia.W 1484 r. papież Innocenty VIII wydal bulle Summis desiderates będąca podsumowaniem wcześniejszych uchwal potępiających czary i zezwoleniem karania śmiercią czarownic i czarowników. Innocenty VIII powołał się w niej na słowa Biblii Nie pozwolisz żyć czarownicy.

W 1486 wydano najsłynniejszy „podręcznik” dla łowców czarownic – Młot na czarownice (Malleus Maleficarum) autorstwa Heinricha Kramera (Institorisa) i Jakoba Sprengera. Według ich opinii, czary uprawiają przede wszystkim niewiasty, które są do tego bardziej przystosowane przez naturę, również z uwagi na mniejsza wiarę, jaka ponoć cechuje kobiety. Potwierdzeniem tego ma być samo słowo „kobieta”. Łacińskie słowo femina (kobieta) ma bowiem mieć swoja etymologie w złożeniu: „mniej wiary” (fe = fides, czyli wiara, oraz mina = minus, czyli mniej).

Sabat – w nowożytnych wierzeniach ludowych legendarny nocny zlot czarownic i demonów na narady, ucztę i zabawy. Odbywał się przeważnie na łysych szczytach trudno dostępnych gór, oraz chatach skrywanych w gęstych, leśnych ostępach, podczas pełni księżyca.

Partnerzy
Polska Atrakcyjna
Partner Rewal.com
Karpacz
Rewal
Niechorze
Pogorzelica
Trzęsacz
Pustkowo
Pobierowo